Pistacje – jaką mają wartość zdrowotną?

Pistacje od dawna są coraz bardziej popularne. Do niedawna ta przekąska była uważana za demonizowaną, a nawet tłustą i niezdrową, ale dziś jest uznawana za integralną część zrównoważonego nawyku żywieniowego. Warto zapoznać się z właściwościami odżywczymi pistacji.

Co mieszczą w sobie pistacje?

Pistacje, podobnie jak inne orzechy, oprócz jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zawierają dużą ilość białka roślinnego, co pozwala im na uzyskanie bardzo wysokiej wartości energetycznej. Produkty te zawierają około 51% całkowitej zawartości tłuszczu w świeżej masie lub ponad 49% w suchej masie. W porównaniu z innymi owocami nie jest to duża suma. Warto jednak zauważyć, że średnia zawartość kwasu linolowego (należącego do rodziny omega-6 nienasyconych kwasów tłuszczowych) i niska zawartość tłuszczu (głównie kwasu palmitynowego) sprawiają, że zarówno pistacje, orzechy laskowe, jak i brazylijskie są bardzo wartościowe. Niesolone pistacje ze strony www.bee.pl są jednymi z trzech najbardziej efektywnych orzechów pod względem zawartości białka, wraz z migdałami. Jak już podkreślono, pistacje i inne orzechy są zazwyczaj prawdziwymi bombami witaminowymi. Są one cennym źródłem:

  • witamin z grupy B, zwłaszcza B6,
  • biotyny,
  • tiaminy,
  • ryboflawiny,
  • niacyny.

Ponadto, zawierają one również wiele minerałów, zwłaszcza potas, żelazo, fosfor, miedź, magnez, mangan, a nawet selen. Zawierają one również cenne przeciwutleniacze, takie jak duże ilości gamma-tokoferolu i karotenoidów.

Jak pistacje mogą poprawić nasze zdrowie?

Pistacje mają korzystne wyniki w zakresie profilaktyki. Mogą one pomóc w zwalczaniu choroby układu krążenia, a nawet cukrzycy typu 2. Pistacje mogą być w większości tłuste, ale nie zawierają cholesterolu. Charakteryzują się one najwyższą zawartością fitosteroli plamkowych, aż 214 mg w 100 g we wszystkich produktach. Są one niezbędnymi komponentami w budowie niektórych błon organizmu, które utrzymują właściwą strukturę fosfolipidów w komórkach owocowych. Są one roślinnymi odpowiednikami cholesterolu i znajdują się wewnątrz komórek zwierzęcych.

Jak możemy stosować pistacje w pielęgnacji ciała?

Wszystko, co znajduje się w pistacjach, jest korzystne nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także dla piękna. Kobiety od dawna obserwują, że jedzenie tego typu orzechów może pomóc w utrzymaniu ich młodości. W rzeczywistości wszystko to z powodu tokoferoli, które w zasadzie nie mają właściwości przeciwutleniających, ale spowalniają proces starzenia się.

 

Posts Tagged with…